
Każdy, kto chce korzystać z krystalicznie czystej wody, powinien zamontować filtry odwróconej osmozy. Zapewne zastanawiasz się: odwrócona osmoza co to właściwie jest? Na czym polega jej działanie i czy naprawdę filtry tego typu są aż tak skuteczne? Jeśli w Twojej głowie kłębią się pytania na temat wody osmotycznej, usiądź wygodnie w fotelu i pozwól sobie na chwilę relaksu podczas lektury naszego artykułu. Postaramy się rozwiać wszystkie Twoje wątpliwości w tej kwestii. Dowiesz się, co to jest odwrócona osmoza i jaki najlepiej filtr wybrać, aby delektować się smakiem bezpiecznej dla zdrowia wody w swoim domu.
Odwrócona osmoza wody — co to jest?
Czy wiesz, że zdrowy człowiek powinien wypijać przynajmniej 2 litry wody dziennie? W trakcie upałów i wysiłku fizycznego zapotrzebowanie na spożycie płynów znacznie wzrasta. Dlatego też warto sięgać po napój powszechnie dostępny, czyli wodę. Jednak nie zawsze woda z wodociągów miejskich, a tym bardziej ze studni, nadaje się do bezpośredniego spożycia. W takiej sytuacji należy sięgnąć po sprawdzone i bezpieczne metody oczyszczania wody. Idealnym rozwiązaniem jest zastosowanie filtrów, które skutecznie uzdatnią wodę. W sklepach możesz znaleźć wiele rodzajów systemów filtracyjnych przeznaczonych do instalacji domowych. Jednak największym powodzeniem cieszą się filtry odwróconej osmozy.
Odwrócona osmoza to proces, który zachodzi we wszystkich żywych organizmach. Polega on na tym, że cząsteczki wody z roztworu o niższym stężeniu przenikają przez półprzepuszczalną błonę do roztworu o wyższym stężeniu. Zjawisko to zaczęto wykorzystywać do produkcji filtrów wody w latach 50. w USA do odsalania wody morskiej. Po wielu latach udoskonalania metod filtracji uzyskano niezwykle skuteczne systemy oczyszczania wody opierające się właśnie na odwróconej osmozie, dzięki której uzyskujemy wodę pozbawioną niemalże w 100% z wszelkich zanieczyszczeń.
Odwrócona osmoza — na czym polega?
Wiedząc już, co to jest odwrócona osmoza wody, zapewne zastanawiasz się, na czym ona polega w filtrach. Otóż pod wpływem ciśnienia sieci wodociągowej przez specjalną, półprzepuszczalną membranę osmotyczną przedostają się tylko i wyłącznie cząsteczki czystej wody. W praktyce oznacza to, że następuje przepływ z roztworu o większym stężeniu, czyli brudnej wody, do roztworu o mniejszym stężeniu, jakim jest czysta woda. Jak działa odwrócona osmoza? Jej działanie przypomina tamę, ponieważ zatrzymuje wszystkie zanieczyszczenia, metale ciężkie, wirusy, bakterie i szkodliwe związki chemiczne. Biorąc pod uwagę wszystkie te informacje, możemy stwierdzić, że jest to najbardziej efektywna i doskonały sposób filtracji. Dzięki wykorzystaniu tej metody można oczyścić wodę w naturalny sposób bez wykorzystywania środków chemicznych. Jednak tak doskonałe oczyszczanie wody powoduje, że jest pozbawiona nie tylko szkodliwych substancji, ale również cennych pierwiastków mineralnych m.in. wapnia, magnezu i potasu. Dlatego też warto dodatkowo zdecydować się na urządzenia, które umożliwią uzupełnienie tych elementów.
Filtr odwróconej osmozy — jaki wybrać?
Membrany osmotyczne najczęściej wykonane są z poliamidu o porowatej strukturze. Cechują się wysoką odpornością na bakterie i neutralnością wobec utleniaczy znajdujących się w wodzie. Dlatego też jeśli zastanawiasz się, jaki filtr odwróconej osmozy wybrać, zdecyduj się na taki model, który posiada membranę o bardzo drobnych porach. Dzięki temu będziesz mieć gwarancję, że woda będzie idealnie oczyszczona. Jeśli wybierzesz filtr wyposażony w osobny zbiornik magazynujący wodę, zwróć uwagę na jego pojemność. Jest to świetne rozwiązanie w przypadku awarii wodociągów, ponieważ zapewnia stały dostęp do wody. Jednak w przeciwieństwie do mniejszych filtrów tego typu systemy zajmują nieco więcej miejsca w kuchni. Dlatego też nie dysponując dużą przestrzenią, możesz zdecydować się na kompaktowe filtry odwróconej osmozy, które cechują się niewielkimi gabarytami. W tego typu modelach pompka dostarcza wodę pod odpowiednim ciśnieniem, więc zbiornik nie jest potrzebny. Idealny system odwróconej osmozy powinien mieć:
- wkłady sedymentacyjne — odpowiadają za wstępną i właściwą filtrację wody,
- wkłady węglowe — poprawiają smak i zapach wody,
- półprzepuszczalna membrana — zatrzymuje wszelkie zanieczyszczenia podczas procesu odwróconej osmozy,
- wkłady mineralizujące — nasycają wodę pierwiastkami wapnia, magnezu i potasu.
Podsumowanie
Wiedząc już, co to jest i jak działa odwrócona osmoza, zapewne chętnie zdecydujesz się na zakup filtrów działających w tej technologii. Dzięki temu zyskasz pewność, że będziesz korzystać z krystalicznie czystej wody. Dostępne w EKO-SERWIS POLSKA najnowocześniejsze systemy odwróconej osmozy posiadają dodatkowo wkład mineralizujący, który wzbogaca wodę w pierwiastki niezbędne dla organizmu ludzkiego. Oferujemy też osmozę dla przemysłu i zmiękczacze wody. Zapoznaj się z naszą ofertą, a z pewnością wybierzesz filtry idealne dla Twojego domu. Zapraszamy do kontaktu!