Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

Jak sprawdzić twardość wody?

Jak sprawdzić twardość wody?

 

Twarda woda wpływa negatywnie zarówno na sprzęt AGD, jak i na kondycję skóry oraz włosów. Jeśli zastanawiasz się, jak sprawdzić twardość wody, koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem. Podpowiemy Ci, czym zmierzyć twardość wody. Dowiesz się także, jakie są konsekwencje jej używania w gospodarstwach domowych. Miłej lektury!

Twarda woda — co to oznacza i jakie są konsekwencje?

Zapewne każdy słyszał, że twarda woda może wywołać niekorzystne skutki. Jednak czy wiesz, co to właściwie znaczy? Twarda woda to właściwość cieczy, w której występuje nadmiar stężenia jonów określonych pierwiastków, czyli wapnia, magnezu i innych metali. Im jest ich więcej, tym woda cechuje się większą twardością. Czym to skutkuje? Kiedy jony łączą się ze sobą, szczególnie po podgrzaniu wody, powstaje niezwykle uciążliwy osad kamienny. Najczęściej można go zobaczyć wewnątrz czajnika, na dnie garnków, na bateriach łazienkowych czy też na szklanych ściankach w kabinie prysznicowej. Wygląda to nie tylko niezbyt estetycznie, ale również niszczy armaturę. Aby pozbyć się osadu, nie wystarczy zwykłe czyszczenie. Do tego celu trzeba użyć silnych detergentów.

Twarda woda wpływa negatywnie na urządzenia grzewcze. Dlaczego? Ponieważ jeśli kocioł dwufunkcyjny z wymiennikiem płytowym pracuje z twardą wodą, szybko pokrywa się osadem kamiennym. Zasobniki ciepłej wody po latach mogą zmniejszyć swoją pojemność, a wężownice pokryte kamieniem będą potrzebowały więcej energii na uzyskanie odpowiedniej temperatury. Wszystkie to znacząco wpływa na podwyższenie kosztów ogrzewania. Sprzęt AGD również odczuje skutki twardej wody. Osadzający się kamień na bębnie pralki skróci jej żywotność i wpłynie na jakość prania. Ubrania są bardziej sztywne i szybciej się niszczą. W przypadku ekspresu do kawy producenci zalecają regularne odkamienianie. Jeśli nie będziemy tego robić, przede wszystkim uzyskamy napój znacznie gorszej jakości. Z czasem odkładający się kamień może spowodować do rozwoju korozji, a tym samym awarii urządzenia. Jakie jeszcze konsekwencje niesie ze sobą używanie twardej wody? Zdecydowanie poczuje to nasza skóra, która po myciu staje się wysuszona i napięta. Włosy po długotrwałym kontakcie z twardą wodą są sztywne i trudne do modelowania. Wobec tego jak i czym sprawdzić twardość wody w domu?

Twardość wody — jak sprawdzić poziom twardości w instalacji domowej?

Na stronach internetowych istnieją mapy twardości wody, z których korzysta wielu ludzi. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że są tam pokazane wskaźniki wody wypływającej z głównych sieci wodociągowych. W związku z tym, zanim dopłynie ona do domowej instalacji, poziom jej twardości może ulec znacznemu podwyższeniu. Wobec tego jak sprawdzić twardość wody? 

Zacznijmy od tego, że twardość wody jest wyrażana w jednostkach mval/dm3, a najpopularniejsza skala to stopnie niemieckie lub francuskie. Stopnie niemieckie określają twardość wody w granicach: 0-4 bardzo miękka, 4-8 miękka, 8-12 średnio twarda, 12-18 dość twarda, 18-20 twarda, >30 bardzo twarda. Pomiaru można dokonać na kilka sposobów. Najdokładniejsze badanie będzie wykonane oczywiście w laboratorium lub jednostce badawczej, która wykonuje badania wody pod kątem twardości. Następuje wówczas szczegółowy pomiar wody i sprawdzenie jej składu chemicznego.

Jeśli zależy Ci na szybkim wyniku, warto zastanowić się, jak zbadać twardość wody w warunkach domowych. W takim przypadku możesz skorzystać ze specjalnych testerów paskowych. Jest to bardzo szybki pomiar, ale niestety najmniej dokładny. Znacznie skuteczniejsza metoda to testery kropelkowe, za pomocą których można dokładnie zbadać twardość wody. Wykorzystuje się w tym celu metodę miareczkowania i filtracji. Na czym to polega? Należy wlać wodę do zawartej w zestawie probówki z oznaczoną skalą, a następnie dodać kroplę roztworu testującego. Jeśli woda w probówce zabarwi się od razu na kolor zielony, oznacza to, że jest bardzo miękka. Natomiast jeśli zabarwi się na kolor czerwony, trzeba dodawać po jednej kropli roztworu tak długo, aż woda zmieni barwę na zieloną. Suma dodanych kropli wskazuje poziom twardości wody w skali francuskiej. Dostępne testery kropelkowe mogą nieznacznie się różnić, więc zawsze trzeba stosować się do instrukcji producenta

Podsumowanie

Jak zatem widać poziom twardości wody ma ogromne znaczenie w codziennym życiu. Zbyt twarda woda negatywnie wpływa zarówno na sprzęty AGD, systemy grzewcze, jak i na nas samych. Wszystko to przekłada się na obciążenie budżetu domowego wyższymi rachunkami za ogrzewanie, naprawy oraz kosmetyki poprawiające kondycję skóry i włosów. W naszym poradniku wskazaliśmy metody, jak sprawdzić twardość wody. Dlatego też wiedząc, że w domowej instalacji jest twarda woda, warto zastosować zmiękczanie wody. Jest to najskuteczniejszy sposób na pozbycie się niechcianego osadu kamiennego. Jako producent filtrów oferujemy skuteczne zmiękczacze wody.  Zapoznaj się z ofertą EKO-SERWIS POLSKA i wybierz produkty, które pomogą Ci w walce z twardą wodą.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl